دوره آموزش کاربردی "مدیریت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه" مسیر ورود دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهدسی فناوری اطلاعات و سایر رشته‌های مرتبط به بازار سرمایه ایران جهت اشتغال می‌باشد.

سعید معین نمینی
1401-08-30  |  بروز شده : 1401-08-30
(2 رای) 5

پیشرفت سریع در رایانه و فناوری‌اطلاعات روش‌های کسب و کار و روش انتشار اطلاعات مالی را متحول کرده است. بسیاری از سازمان‌ها در حال حاضر در تلاش‌اند تا اطلاعات مالی را در اینترنت ارائه کنند تا امکان دسترسی کاربران به اطلاعات و همچنین، امکان تبادل موثر و به موقع اطلاعات بین تهیه‌کنندگان و ذی‌نفعان افزایش یابد. دردهه‌های اخیر باتوجه به پیشرفت‌های خیره‌کننده علم و تکنولوژی شاهد تغییر و تحولات گسترده‌ای در عرصه‌های اقتصاد بوده‌ایم. در این عصر با توجه به جهانی شدن فناوری اطلاعات و الکترونیک، بسیاری از سازو کارهای بازار به صورت الکترونیکی انجام می گیرد. دوره آموزشی "مدیریت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه" ششمین گواهی‌نامه کاربردی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار است که برای کارشناسان و مدیران فناوری اطلاعات یا هر شخص وابسته به عضو که هر یک از وظایف مرتبط با امور فناوری اطلاعات یک نهاد مالی را بر عهده دارد، تعریف شده است. جهت مشاهده سرفصل دروس اینجا کلیک کنید.

اغلب فرآیندهای بازار سرمایه، از درگاه‌‌های اطلاع‌رسانی و سامانه‌‌های مکاتبات اداری تا سامانه‌‌های معاملاتی بر روی زیرساخت‌ها و سامانه‌‌های فناوری اطلاعات انجام می‌شود و در صورت وجود مشکل امنیتی در آن‌ها ممکن است چالش‌هایی برای فعالان بازار سرمایه ایجاد شود.امنیت اطلاعات از سه بعد محرمانگی، صحت و دسترس‌پذیری تشکیل شده است. جهت امن‌سازی سامانه‌های اطلاعاتی باید توجهی جامع به این ابعاد داشت. وجود الزامات فنی در کنار الزامات فرایندی می‌تواند آسیب‌پذیری‌ها، تهدیدات و در نتیجه ریسک‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از این رو، مرکز مکنا با هدف یکپارچه‌سازی و ارتقاء سطح امنیت اطلاعات بازار سرمایه، اقدام به تدوین این الزامات نموده است. تدوین این الزامات، از سال 1392 در دستور کار مرکز مکنا قرار گرفت و در سال 1393 ابلاغ گردید. پس از آن، در مواردی که نیاز به تکمیل و یا اصلاح بوده است، نسخه‌های جدید این الزامات تدوین و ابلاغ شده‌اند.

پیش‌نیاز اخذ این گواهی‌نامه کاربردی داشتن حداقل یکی از شرایط زیر است:

طبق تعریف کمیته بانکداری بازل، مفهوم فناوری‌های مالی عبارت است نوآوری‌های مالی مبتنی بر فناوری که می‌تواند منجر به ایجاد مدل‌های کسب‌وکار جدید، برنامه‌های کاربردی، فرایندها یا محصولاتی شود که بر بازارهای مالی، مؤسسات مالی و یا ارائه‌دهندگان خدمات مالی تأثیر بگذارد. بعبارت ساده‌تر، فین‌تک یعنی استفاده از فناوری در امور مالی، بدین ترتیب طیف گسترده‌ای از کسب‌وکارها مشمول این تعریف خواهند بود.

 

 

در ادامه صحبت‌های مایکل جی کانور هیئت مدیره شرکت بین‌المللی خدمات مالی و حسابداری KPMG در خصوص امنیت اطلاعات در بازار سرمایه را مشاهده فرمایید:

(دانلود فایل SRT زیر نویس انگلیسی)                (دانلود فایل TXT متن ترجمه شده)